• خانه |
 • اینترنت |
 • آموزش ساخت وبلاگ در پرشین بلاگ،میهن بلاگ و بلاگفا
 • ۲۶ / ۱۰ / ۱۳۹۱

  آموزش ساخت وبلاگ در پرشین بلاگ،میهن بلاگ و بلاگفا

  مقدمه :

  یکی از پدیده های جدید و تاثیر گذار در حیطه اینترنت، وبلاگ می باشد. در سالهای اخیر این پدیده انقلابی در اینترنت و فرهنگ استفاده از آن به وجود آورده است. دلیل این امر قابلیت هایی است که در وبلاگ ها نهفته است. مهمترین قابلیت که تفاوت عمده وبلاگ و سایت نیز به حساب می آید این است که ایجاد یک وبلاگ احتیاج به تخصص و دانش خاصی ندارد و همین امر باعث شده است که افراد زیادی به وبلاگ نویسی روی بیاورند. در میان این افراد می توان طیف بسیار گسترده ای از افراد را مشاهده کرد. از پزشک و پرستار گرفته تا روزنامه نگار و دانشجو. تفاوت دیگر، رایگان بودن ایجاد و استفاده از وبلاگ هاست که این تفاوت نیز نقش بسیار مهمی در استقبال افراد و بخصوص جوانان از این پدیده دارد. همین استقبال گسترده باعث شده اطلاعات و مطالب بسیار مفیدی از این رهگذر به عرصه اینترنت افزوده شود. اطلاعاتی که ما تا پیش از این به علت نا آشنایی این اقشار با طراحی صفحات وب، از آنها محروم بوده ایم. این پدیده بخصوص در ایران با استقبال گسترده تری مواجه شده است. بطوری که مطالب فارسی که در سال ۱۳۸۱ به اینترنت افزوده شده از مجموع تمام مطالبی که تا قبل از آن به زبان فارسی در اینترنت موجود بوده بیشتر است ( این را نمی دانم کجا خوانده ام). یک تفاوت دیگر بین وبلاگ و سایت های معمولی، پویا بودن وبلاگ ها است. اکثر سایت ها ماهیتی ایستا و ساکن دارند و معمولا به سرعت تغیر نمی کنند یا اگر تغیر کنند، بخش کوچکی از آنها تغیر می کند (به استثنای سایتهای خبری و برخی سایتهای دیگر). ولی اگر پس از ده روز به یک وبلاگ فعال مراجعه کنید، ممکن است اثری از نوشته های قبلی نبینید زیرا وبلاگ ها ماهیتی پویا و روز آمد شونده دارند و به تبع همین ماهیت، بازدید کنندگان وبلاگ ها هم بسیار بیشتر و در فواصل زمانی کمتر به وبلاگ ها سر می زنند (من بعضی از وبلاگ ها را هر روز می خوانم). در هر حال رشد این پدیده بخصوص در ایران نشانه ای میمون از یک رویکرد مثبت به علم و دانش و به اشتراک گذاشتن آن با دیگران است. من این رشد را به فال نیک گرفته و می کوشم سهمی (هرچند اندک و دیر هنگام) در اوج گیری این پدیده داشته باشم. من در این نوشته قصد دارم روش ایجاد، ارسال مطالب و همه کارهایی که دانستن آنها برای داشتن یک وبلاگ، لازم و مفید است را شرح دهم.

  وبلاگ چیست؟

  وبلاگ پدیده ای نوپا در عرصه اینترنت است و بیش از چند سال از پیدایش آن نمی گذرد. وبلاگ (Weblog) -که به آن بلاگ( Blo )نیز اطلاق می شود- ترکیبی است از دو کلمه web به معنای شبکه جهانی و log (به معنای گزارش روزانه یا روز نوشت) و به یادداشتهایی گفته می شود که توسط یک یا چند نفر بصورت روزانه، هفتگی یا گاه به گاه نوشته شده و در عرصه اینترنت قرار می گیرد. چند معنی فارسی نیز برای آن ابداع شده است. مثل تارنگار یا تارنگاشت که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. هر فردی که به اینترنت دسترسی داشته باشد و مطلبی برای نوشتن داشته باشد می تواند بطور رایگان (یا در صورت تمایل با صرف هزینه)، صاحب یک وبلاگ شود. مطالبی که در وبلاگ نوشته می شوند ممکن است خاطرات شخصی، خبر، مقالات علمی و هرگونه مطلب قابل نگارشی باشند. علاوه بر این نظرات خوانندگان وبلاگ ها نیز جزو مطالب وبلاگ محسوب می شود.

   

   

  چگونه یک وبلاگ بسازیم :

  روش های متعددی برای ساخت وبلاگ وجود دارد. ما میتوانیم برای ایجاد وبلاگ از خدمات مجانی سایت های سرویس دهنده وبلاگ استفاده کنیم و یا فضا و دامین برای خود خریداری کرده و این کار را روی سایت اختصاصی خود انجام دهیم. ابتدا از سرویس های رایگان شروع می کنیم. معروفترین این سرویسها بلاگر (http://www.blogger.com ) و پرشین بلاگ (http://www.persianblog.com ) می باشند. البته سرویسهای مجانی دیگری نیز در اینترنت وجود دارد. مثل http://www.blogsky.com . ولی دو سرویس فوق الذکر از بقیه آسان تر و پر طرفدارتر هستند. ابتدا سرویس سایت blogger را بررسی می کنیم. این سایت سرویس وبلاگ را به دو صورت در اختیار ما قرار می دهد. سرویس مجانی (که در این حالت تبلیغات سایت در بالای وبلاگ ما نمایش داده می شود)، و سرویس پولی یا blogger pro که در این سرویس تبلیغی نمایش داده نمی شود و امکاناتی بیش از سرویس مجانی دارد. برای ثبت نام و استفاده از blogger قبلا راهنماهایی نوشته شده که ما یکی از مفیدترین آنها یعنی راهنمای ساخت وبلاگ حسین درخشان را اینجا عینا نقل می کنیم:

  اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز XP/2000:

  (اگر آن را دارید این مرحله را رد کنید)

  - به اینجا بروید: Start>Settings>Control Panel>Regional Options

  - در فهرست پایین، Arabic را تیک بزنید.

  - در لیست بالا (Your Locale) زبان Farsi را پیدا کنید و آنرا انتخاب کنید.

  - چیزهایی را که ویندوز لازم دارد در اختیارش بگذارید. (سی دی ویندوز)

  - گوشه پایین سمت راست صفحه، یک مربع با حرف EN میبینید. از این به بعد در هر نرم افزار یا Application در حال اجرا، اگر روی آن مربع کلیک کنید میتوانید FA یا زبان فارسی را انتخاب کنید و به فارسی بنویسید.

  اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز ME/98/95:

  (اگر آن را دارید این مرحله را رد کنید):

  - نرم افزار فارسی ساز را از اینجا بگیرید و نصب کنید:

  http://groups.yahoo.com/group/farsiblogging/files/FarsiLang.exe

  - کامپیوترتان را Restart کنید.

  - حالا گوشه پایینِ سمت راست صفحه، یک مربع با حروف EN می بینید. از این به بعد در هر نرم افزار یا Application در حال اجرا اگر روی آن مربع کلیک کنید میتوانید FA یا زبان فارسی را انتخاب کنید و به فارسی بنویسید.

  ثبت نام در Blogger.com:

  - بوسیله مرورگر یا Browser این نشانی را وارد کنید: http://www.blogger.com

  - در قسمت Sign Up یک شناسه و رمز عبور برای خودتان تعیین کنید و کلید Sign Up را بزنید.

  - مشخصات درخواست شده را وارد کنید.

  -اگر همه چیز درست انجام شده باشد، برمیگردید به صفحه اول بلاگر با این تفاوت که سمت راست صفحه در قسمت آبی رنگ، عبارت “Your Blog” را می بینید که در آن دو گزینه هست. یکی برای ساختن بلاگ جدید یا Create a New blog و دیگری برای خارج شدن یا Sign Out.

  - Create a New Blog را انتخاب کنید.

  آموزش ساخت وبلاگ در پرشین بلاگ :

  - ساختن هر وبلاگ خام، چهار قدم دارد. اول باید عنوان و توضیح مربوطه را به زبان انگلیسی وارد کنید و مشخص کنید که آیا میخواهید وبلاگتان در فهرست عمومی بلاگر قرار گیرید یا نه. Next را بزنید. (همه این مشخصات را بعداً میتوانید تغییر دهید. نگران نباشید.

  - در قدم دوم باید محل قرار گرفتن بلاگ را مشخص کنید. بهتر است برای شروع، گزینه اول یعنی Host is at Blogspot را برگزینید که بطور رایگان بلاگ شما را سایت BlogSpot قرار میدهد. ولی اگر میخواهید در جای دیگری صفحاتتان را قرار دهید باید گزینه دوم یعنی FTP it to your own server را انتخاب کنید که این راهنما فعلاً به این حالت نمیپردازد. Next را بزنید.

  - در قدم سوم باید نشانی یا URL بلاگتان را در سایت BlogSpot مشخص کنید که میتواند هر عبارت قبلاً انتخاب نشده ای باشد. بعد باید مربع کوچک مقابل عبارت I Agree را تیک بزنید. Next را بزنید.

  - در قدم چهارم یا آخر، باید قالب کلی یا Template بلاگتان را برگزینید (نکته مهم: فقط دقت داشته باشید که هیچ کدام از Template های موجود در این صفحه، قابلیت فارسی نوشتن ندارد و بهرحال در مراحل بعدی باید از Templateهای مخصوص زبان فارسی استفاده کنید. پس در این مرحله فرقی ندارد که چه Templateی را انتخاب میکنید) Next را بزنید.

  - حالا باید چند ثانیه صبر کنید تا بلاگ شما ساخته شود. سپس بطور اتوماتیک وارد صفحه اصلی بلاگتان میشوید که البته هنوز فارسی نشده است و اصطلاحاً هنوز خام است.

  فارسی کردن یک بلاگ خام :

  - در بالای صفحه، پایین Address bar مرورگرتان، چند کلید میبینید. یکی از آنها Template نام دارد. روی آن کلیک کنید.

  - همه محتویات پنجره داخلی صفحه را انتخاب کرده و پاک (Delete) کنید. ولی صفحه را نبندید.

  - از میان << قالبهای پیش ساخته فارسی>> که در سمت چپ صفحه واقع شده، یک قالب را به دلخواه انتخاب کرده و روی <<صفحه اصلی>> مربوط به آن قالب، Right-Click کنید. بعد از میان گزینه های منوی باز شده Save target as را بزنید و فایل مذکور را در یکجا ذخیره کنید. بعداً آنرا باز کنید و همه محتویاتش را انتخاب و در حافظه کپی کنید. (برای اینکار کافیست Ctrl را نگه داشته و در همان حال کلید C را فشار دهید).

  - دوباره به صفحه Template باز گردید و محتویات حافظه کامپیوتر را (که در واقع محتویات همان فایل تازه دریافت شده باید باشد) در این پنجره منتقل یا اصطلاحاً Paste کنید. (برای این کار کافیست که کلید Ctrl و V را بفشارید).

  - اگر متن جدید در پنجره مذکور بدون مشکلی وارد شده است، کلید Save Changes را بزنید.(وگرنه سه قدم اخیر را دوباره با دقت تکرار کنید).

  - حالا از بین کلیدهای بالای صفحه Archive را انتخاب کنید.

  - در قسمت بالای سمت راست صفحه جدیدی که باز میشود، روی Archive Template کلیک کنید.

  - حالا دوباره از میان <<قالبهای پیش ساخته فارسی>> که در سمت چپ همین صفحه واقع شده، روی <<صفحه آرشیو>> همان قالبی که انتخاب کرده اید Right-Click کنید. از میان گزینه های موجود در منوی باز شده، Save Target as را بزنید و فایل را پس از دریافت در یکجا ذخیره کنید. بعد آنرا باز کنید و همه محتویاتش را انتخاب کرده و در حافظه کپی (Copy) کنید.(برای اینکار کافیست کلید Ctrl را نگه دارید و در همان حال کلید C را فشار دهید).

  - دوباره به صفحه Archive Template بازگردید و محتویات حافظه کامپیوتر را (که محتویات همان فایل تازه دریافت شده باید باشد) در پنجره خالی بالای صفحه منتقل یا اصطلاحاً Paste کنید (برای این کار کافیست کلید Ctrl را بگیرید و V را بفشارید).

  - اگر متن جدید در پنجره مذکور بدون مشکلی وارد شده است، کلید Save Changes را بزنید (وگرنه سه قدم اخیر را دوباره با دقت تکرار کنید).

  - حالا دوباره وارد صفحه اصلی بلاگتان میشوید که در واقع صفحه POST یا نوشته هایتان است.

  آماده کردن صفحه «نوشتن» یا Post برای مطالب فارسی

  - صفحه Post یا همان صفحه اصلی، با یک نوار افقی سیاه رنگ به دو قسمت بالا و پایین تقسیم شده است. در بخش سفید رنگ صفحه پایین، Right-Click کنید. از منویی که باز میشود، روی Encoding بروید تا باز شود. حالا ابتدا Auto-Select را اگر فعال است غیر فعال کنید (یعنی با کلیک کردن روی آن علامت تیک را از کنارش بردارید) بعد از بین فهرست زبانهای محتلف، Unicode UTF-8 را برگزینید. (اگر آنرا در لیست نمیبینید More را بزنید تا فهرست کامل آشکار شود)

  - دقیقاً همین کار را دوباره در نوار خاکستری رنگ بالای صفحه انجام دهید. (فقط و فقط این کار را باید در همان قسمت انجام دهید. در بخش سفید رنگ، امکان آن نیست).

  نوشتن مطلب فارسی :

  - دوباره در بخش خاکستری بالای صفحه، Right-Click کنید و در پایین منوی Encoding گزینه Right-to-Left Document را انتخاب کنید.

  - حالا در بخش سفید بالای صفحه شروع به نوشتن کنید (نکته مهم: اگر با ویندوز ۲۰۰۰ کار میکنید، به دلیل اشکالی که در حرف ی هست، باید همیشه بجای فشار دادن کلید D که برای زدن ی استفاده میشود، از Shift-X استفاده کنید).

  - اگر میخواهید بخشی از متن نوشته هایتان را با یک Hyperlink به یک صفحه دیگر ارجاع دهید، ابتدا آن بخش از متن را با استفاده از ماوس یا کلید Shift انتخاب یا به اصطلاح Select کنید. بعد کلیدی که شکل یک کرده زمین و یک گیره کاغذ را دارد بزنید. بعد در پنجره کوچکی که باز میشود، آدرس صفحه مورد نظرتان را وارد کنید و OK را بزنید.

  - پس از اینکه نوشتن مطالبتان پایان یافت کلید Post & Publish را بزنید تا هم متنتان به بانک اطلاعاتی اضافه شود و هم صفحه اینترنتی بلاگتان با متن جدیدی که نوشته اید اصطلاحاً به روز یا Update شود.

  - پس از هر بار زدن Post مطلب نوشه شده در قسمت پایین صفحه دیده میشود و امکان تغییر آن هم با زدن Edit وجود دارد.

  - برای دیدن صفحه ساخته شده و تست کردن آن، کافیست که روی View Web Page در قسمت سمت چپ نوار سیاه رنگ وسط صفحه کلیک کنید.

  - پس از پایان کار، حتماً کلید Sign Out را در بالای صفحه در سمت راست فشار دهید.

  استفاده از پرشین بلاگ به علت داشتن رابط کاربر (Interface) فارسی و تاریخ شمسی و برخی امکانات دیگر، آسان تر است. در اینجا روش استفاده از خدمات پرشین بلاگ را بررسی می کنیم. هرچند این سایت و دیگر وبلاگ ها هر لحظه امکان دارد ارایه خدمات را متوقف کنند و یا آن را منوط به دریافت وجه نمایند. بنابراین بهتر است برای وبلاگ خود یک سایت شخصی (دامین و هاست) بخرید. همچنین سایت های دیگر مانند میهن بلاگ و بلاگفا و … نیز روندی مشابه دارند.[طالبی]

  ثبت نام در پرشین بلاگ :

  ثبت وبلاگ در سایت پرشین بلاگ بسیار ساده است. ابتدا به آدرس http://www.persianblog.com بروید. سپس در منوی اصلی (سمت راست) روی لینک عضویت در سایت کلیک کنید. در صفحه عضویت باید فرم ثبت نام را پر کنید.

  برای تکمیل فرم ثبت نام به این نکات توجه داشته باشید:

  - برای انتخاب زبان فارسی و انگلیسی میتوانید از دکمه های Shift و Alt استفاده کنید.

  - توجه کنید که فیلد های ستاره دار حتما باید پر شوند.

  - در بخش شناسه کاربری دقت کنید که این شناسه حتما باید به زبان انگلیسی باشد. در ضمن شناسه ای که اینجا انتخاب می کنید بخشی از آدرس وبلاگتان خواهد بود .یعنی اگر شما در این بخش عبارت ehsan را تایپ کنید، آدرس وبلاگ شما به این صورت خواهد بود: http://ehsan.persianblog.com

  - در شناسه کاربری میتوانید از حروف و اعداد اانگلیسی استفاده کنید.

  - کلمه عبور یا پاسورد به حروف کوچک و بزرگ حساس است.

  - حتما عدد سن خود را به انگلیسی وارد کنید وگرنه با پیغام خطا مواجه می شوید

  - شناسه و کلمه عبور به پست الکترونیکی شما ارسال می شوند. پس حتما یک آدرس معتبر وارد کنید.

  در پایان موافقتنامه را خوانده، عبارت بلی را انتخاب کرده و دکمه (فرم بالا مورد تایید است) را کلیک کنید. اگر همه چیز درست باشد و اگر شناسه کاربری قبلا توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد، شما به صفحه خوشامدگویی منتقل می شوید. (در غیر این صورت باید مراحل قبل را مجددا تکرار کنید.)

  نوشتن یادداشت در وبلاگ :

  در صفحه خوشامد گویی ، با کلیک روی دکمه ورود به سایت، به صفحه Sign in منتقل میشوید و با وارد کردن شناسه و کلمه عبور میتوانید وارد صفحه مدیریت یادداشتها و پیام ها شوید. (در دفعات بعد، در همان صفحه اصلی پرشین بلاگ نیز میتوانید شناسه و کلمه عبور را وارد کنید).

  این صفحه اصلی کار شماست. امکانات این صفحه، بسیار شبیه به برنامه Word میباشد. در بخش عنوان، عنوان یادداشت و در کادر اصلی نیز متن یادداشت خود را بنویسید. سپس دکمه (فرستادن یادداشت و بازسازی وبلاگ) را کلیک کنید. اکنون شما اولین یادداشت خود را در شبکه جهانی اینترنت قرار داده اید. برای دیدن وبلاگ خود روی لینک (وبلاگ شما) در سمت راست صفحه کلیک کنید.

  در ویرایشگر جدید پرشین بلاگ امکانات زیادی گنجانده شده که ما مهم ترین آنها را بررسی می کنیم.

  ایجاد لینک :

  برای اینکه بخشی از نوشته را به صفحه دیگری در اینترنت لینک کنید به این صورت عمل کنید: متن مورد نظر را انتخاب کنید، دکمه insert or edit hyperlink را در بالای صفحه کلیک کنید. در بخش آدرس، آدرس کامل صفحه مورد نظر را وارد کنید. (دقت کنید که عبارت //:http از قبل در این کادر وجود دارد. مراقب باشید آن را دوباره تکرار نکنید). در کادر پنجره اگر عبارت (نمایش در یک پنجره جدید) را انتخاب کنید، صفحه مورد نظر در یک پنجره جدید باز می شود. دکمه قبول را کلیک کنید. برای حذف لینک هم آن بخش را انتخاب کنید و دکمه Remove hyperlink (اولین دکمه سمت راست) را کلیک کنید.

   

  افزودن صورتک :

  برای افزودن صورتک، روی مکان مورد نظر کلیک کنید و بعد دکمه insert smily را کلیک کنید. اینجا میتوانید صورتک دلخواهتان را انتخاب کنید. حذف صورتک ها هم با دکمه Delete انجام میشود.

  انتخاب قالب :

  شما می توانید به سادگی یک قالب جدید برای وبلاگتان انتخاب کنید. برای این کار روی لینک انتخاب قالب در سمت راست صفحه کلیک کنید. در صفحه انتخاب قالب، چندین قالب آماده وجود دارد که میتوانید با کلیک روی دکمه انتخاب، قالب مورد نظرتان را انتخاب کنید. (توجه داشته باشید که اگر در قالب قبلی تغیری داده باشید، با انتخاب قالب جدید، آن تغیرات از بین می روند).

  مشخصات شخصی :

  با کلیک روی دکمه مشخصات شخصی، به صفحه ای می روید که در آن می توانید بعضی از مشخصاتی را که هنگام ثبت نام وارد کرده اید تغیر دهید. مشخصاتی از قبیل: نام و نام خانوادگی، جنسیت، سن و غیره.

  تنظیمات وبلاگ :

  در این صفحه نیز می توانید بعضی دیگر از مشخصات را تغیر دهید. مثل کلمه عبور و عنوان وبلاگ.

  ثبت در فهرست کاربران :

  این قسمت برای وبلاگ ها اهمیت زیادی دارد. زیرا پس از ثبت، وبلاگ شما در فهرست وبلاگ های پرشین بلاگ نمایش داده می شود و تعداد زیادی به بازدید کنندگان آن افزوده می شود. در بخش موضوع، زمینه فعالیت وبلاگ را مشخص کنید و در بخش توضیحات، شرح کوتاهی راجع به وبلاگ خود بنویسید. (این شرح در فهرست کاربران جلوی نام وبلاگ دیده می شود. سعی کنید شرحی کوتاه و گویا بنویسید. حتما به زبان فارسی بنویسید).

  افزودن عکس به یادداشت :

  به علت این که عکس ها فضای زیادی روی اینترنت اشغال می کنند، پرشین بلاگ و بقیه خدمات دهنده های وبلاگ به شما اجازه نمی دهند که روی فضای وبلاگ خود عکس ارسال کنید. عکس هایی که میخواهید به یادداشت هایتان اضافه کنید، یا روی اینترنت هستند و یا روی کامپیوتر شخصی شما. اگر عکس مورد نظر روی یک سایت اینترنتی باشد، کافی است روی آن راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. اکنون تمام عبارتی را که مقابل عنوان Address قرار دارد با ماوس به دقت انتخاب کنید و آن را کپی کنید. حالا به صفحه یادداشتها بروید. در مکان مناسب کلیک کنید. سپس روی گزینه Insert Image کلیک کنید و آدرس کپی شده را در کادر (آدرس تصویر) Paste کنید. سپس دکمه قبول را کلیک کنید. با این کار عکس مورد نظر به یادداشتتان افزوده می شود. (برای فایلهای Animated gif نیز میتوانید همین کار را انجام دهید). اما اگر عکس روی کامپیوترتان باشد. کار کمی مشکل تر می شود. در این حالت ابتدا باید عکس را روی اینترنت بفرستید یا اصطلاحاً Upload کنید. پس از آن بقیه کار به همین صورت انجام می شود. ارسال عکس روی اینترنت را در ادامه بررسی می کنیم.

  ارسال عکس به اینترنت :

  برای اینکه عکسهای خود را روی اینترنت بصورت آنلاین در اختیار داشته باشید. ابتدا باید فضایی روی اینترنت داشته باشید تا بتوانید عکسهای خودتان را روی آن فضا قرار دهید. در اینترنت سایت های زیادی هستند که فضای رایگان در اختیار شما قرار می دهند. شما میتوانید عکسهای خود را روی این فضای رایگان قرار داده و سپس به روشی که گفته شد، عکس را در وبلاگ خود قرار دهید. تعدادی از این سایتها را اینجا معرفی می کنم:

  http://www.villagephotos.com

  http://www.geocities.com

  http://www.sharemation.com

  http://www.netfirms.com

  http://www.50megs.com

  http://www.8m.com

  http://www.20m.com

  http://www.f2s.com

  http://www.20fr.com

  تعداد این سایتها بسیار زیاد است. البته بعضی از سایت های رایگان، اجازه نمیدهند عکسی را که آنجا فرستاده اید، در وبلاگتان قرار دهید. در این میان سایتی که فقط اختصاص به عکس دارد و کارایی بیشتری نیز نسبت به بقیه دارد، سایت http://www.villagephotos.com است. من در ادامه روش کار این سایت را توضیح میدهم.

  ابتدا به آدرس http://www.villagephotos.com بروید. برای ثبت نام در سایت لینک Signup for free را کلیک کنید. در این صفحه یک نام و یک پاسورد برای خود انتخاب کنید و ای میل خودتان را هم وارد کنید و سپس دکمه Signup now را کلیک کنید. نام و پسورد شما به ای میلتان ارسال می شود. اکنون هربار که به این سایت بروید، با وارد کردن نام و پسورد میتوانید وارد فضای اختصاصی خود شوید. اکنون روی لینک Photos در پایین صفحه کلیک کنید. اگر قبلا عکسی ارسال کرده باشید، اینجا میتوانید آن را ببینید. برای ارسال عکس روی لینک Upload new images کلیک کنید. در این صفحه شما میتوانید هربار دو عکس ارسال کنید. برای ارسال عکس روی دکمه Browse کلیک کرده، عکس مورد نظرتان را از روی هارد انتخاب کنید و open را کلیک کنید. سپس دکمه upload را کلیک کنید. کار تمام است. حالا با کلیک روی لینک continue به صفحه عکسها برگردید. با کلیک روی لینک Copy URL to Clipboard در زیر هر عکس، آدرس عکس را در حافظه کپی کنید. حالا به صفحه یادداشتها بروید. در مکان مناسب کلیک کنید. سپس روی گزینه insert image کلیک کنید و آدرس کپی شده را در کادر (آدرس تصویر) paste کنید. سپس دکمه قبول را کلیک کنید. با این کار عکس مورد نظر به یادداشتتان افزوده می شود.

  برای ایجاد هر تغییری در شکل ظاهری وبلاگتان باید قالب آن را تغیر دهید. ممکن است هیچ کدام از قالب های آماده موجود نظر شما را جلب نکند، یا این که بخواهید لینک سایت ها و وبلاگ های دیگر را به وبلاگتان اضافه کنید و یا تغیرات دیگری در آن بدهید. برای انجام این کارها باید قالب وبلاگتان را تغیر دهید. برای ایجاد تغیرات در وبلاگ باید کمی با زبان html آشنا باشید. ولی اگر html بلد نیستید هم نگران نباشید. برنامه Microsoft FrontPage به سادگی مشکلات شما را حل می کند. برای ایجاد تغیرات ابتدا به بخش ویرایش قالب بروید. اینجا می توانید کدهای html قالب وبلاگ خود را ببینید. همه کدها را به کمک ماوس یا با زدن دکمه های ctrl+A انتخاب کنید و در حافظه موقت کپی کنید. سپس در فرانت پیج یک صفحه جدید باز کنید (ctrl+N) . با کلیک روی گزینه html در پایین صفحه به حالت html بروید. اینجا تمام کدهای موجود را پاک کنید و کدهایی را که کپی کرده بودید اینجا paste کنید. اکنون به حالت نرمال برگردید. اگر این مراحل را درست انجام داده باشید، اینجا می توانید قالب وبلاگ خود را مشاهده کنید. مزیت فرانت پیج نسبت به html این است که میتوانید مشخص کنید که لینک یا تصویر مورد نظر شما دقیقا در چه مکانی ظاهر شود. همچنین می توانید بلافاصله به حالت preview رفته و تغییرات ایجاد شده را ببینید. پس از انجام تغییرات ، به حالت html بروید. همه کدها را کپی کنید. به بخش ویرایش قالب وبلاگتان بروید. کدهای قبلی را پاک کرده و کد های جدید را جایگزین آنها کنید. دکمه ثبت را کلیک کنید و در کادر هشدار، ok را کلیک کنید. در پایان دکمه بازسازی وبلاگ را کلیک کنید. با این روش شما می توانید قالب وبلاگ خود را تغییر دهید. اما ببینیم چگونه می توان هر یک از این تغیرات را ایجاد کرد.

  افزودن موزیک به وبلاگ :

  ما دو نوع موزیک می توانیم در وبلاگمان قرار دهیم. یکی موزیکی که موزیک زمینه خوانده می شود و به محض لود شدن وبلاگ پخش می شود و نوع دیگر موزیکی است که بصورت plugin در وبلاگ قرار می گیرد. برای هر دو نوع، یا آن موزیک روی یکی از سایت ها وجود دارد و یا این که ما باید موزیک مورد نظرمان را آن لاین کنیم. یعنی به فضایی که قبلا در اینترنت گرفته ایم ارسال کنیم. ارسال موزیک با ارسال عکس تفاوت چندانی ندارد. دقت کنید که سایت villagephotos که قبلا معرفی کردیم فقط برای ارسال عکس است و برای ارسال موزیک باید یکی دیگر از سایتهای رایگان را انتخاب کنید. قدم بعدی این است که این کد را در قالب وبلاگتان کپی کنید:

  بجای عبارت your music آدرس دقیق موزیک مورد نظرتان را بنویسید. مثلا اگر آدرسی که گرفته اید به این صورت باشد: http://Milad.20m.com و نام فایلی هم که ارسال کرده اید test.mp3 باشد، باید این کدها را در قالب وبلاگ خود بنویسید:

  bgsound src=” http://Milad.20m.com/ test.mp3 ” loop=”-1“>

  مکانی که این کد ها را کپی می کنید چندان مهم نیست.

   

  تبدیل اسلاید به عکس

  اگر می خواهید یک اسلاید از ارایه در Power Point را برای کسی ارسال کنید و یا در یک فایل Word نشان دهید می توانید آن را تبدیل به عکس نمایید. برای این کار روی اسلایدی بروید که می خواهید آن را تبدیل به عکس نمایید، در منوی View بر روی Note Page کلیک کنید . اسلاید به صورت یک عکس نمایش داده خواهد شد . بر روی آن کلیک راست کرده و سپس Copy را انتخاب کنید. حال می توانید اسلاید مورد نظر خود را در هر یک از برنامه های آفیس به صورت عکس Paste کنید..

  آموزش ساخت بلاگ در میهن بلاگ:

  سیستم میهن بلاگ یکی از بهترین و پرطرفدار ترین سیستم وبلاگ دهی رایگان در ایران برای فارسی زبانان است و اکثر وبلاگنویسان با آن آشنایی دارند . این سیستم در سالهای اخیر دستخوش تغییرات خوب و مفیدی شده است و در سالهای گذشته ورژن ۳ و ۴ آن پا به عرصه نهاد و چندی پیش نیز ورژن ۵ آن آماده و در معرض دید عموم قرار گرفت و در حال حاضر هم ورژن ۵ آن قابل استفاده است .

  آدرس صفحه ی اصلی سایت میهن بلاگ : www.mihanblog.com

  توجه داشته باشید که به هیچ آدرسی به جز این آدرس مراجعه نکنید و نام کاربری و رمز عبور خود را در هیچ صفحه ای به جز این صفحه وارد نکنید و در صورت این کار احتمال هک شدن وبلاگ شما بسیار افزایش پیدا می کند !

  صفحه ی اصلی میهن بلاگ به چند بخش اصلی تقسیم بندی شده است که هر یک را توضیح می دهم .

  ۱-۱ قسمت ورود

  این قسمت یکی از پرکاربرد ترین بخش های میهن بلاگ است و در سمت راست و بالای صفحه ی اصلی میهن بلاگ قرار دارد . شما با استفاده از این قسمت می توانید به مدیریت وبلاگ خود دسترسی پیدا کنید . برای این منظور باید آدرس وبلاگ , نام کاربری و رمز عبور ( در قسمت های بعد مقاله راجع به اینها توضیح داده خواهد شد ) خود را وارد کرده و بر روی دکمه ی ورود کلیک کنید .

  دو لینک نیز در زیر این قسمتها با عناوین : ” ثبت نام در میهن بلاگ ” و ” کلمه رمز را فراموش کرده ام ” قرار دارد . لینک ” ثبت نام در میهن بلاگ ” جهت ثبت نام و ایجاد یک وبلاگ جدید مورد استفاده قرار می گیرد . البته این لینک در برخی قسمت های دیگر این صفحه نیز وجود دارد . با استفاده از لینک ” کلمه رمز را فراموش کرده ام ” می توانید کلمه ی رمز وبلاگ خود را بازیابی کنید که در رابطه با آن توضیح خواهم داد !

  ۲-۱ آخرین اخبار

  در این بخش شما شاهد لینک جدیدترین اخبار و تغییر و تحولات میهن بلاگ که در وبلاگ مدیریت میهن بلاگ قرار میگیرد را مشاهده می کنید . شما با کلیک بر روی هر یک از این لینک ها به متن هر خبر دسترسی پیدا خواهید کرد . مطمئنا برای آشنایی با امکانات جدیدتری که مدیران این سیستم به کار می گیرند باید این اخبار را دنبال کنید و درباره ی تغییر و تحولات انجام شده اطلاعات کافی را به دست بیاورید !

  ۳-۱ آخرین بلاگ های بروز شده

  همانطور که از عنوان این بخش معلوم است شما در این قسمت لیستی از وبلاگهایی که با ارسال مطلب جدید به روز شده اند را مشاهده خواهید کرد . این لیست پس از هربار ورود به صفحه ی اصلی میهن بلاگ به دلیل به روز شدن وبلاگ ها تغییر می کند و شاهد لینک های جدیدی خواهید بود .

  ۴-۱ ثبت نام

   این بخش همانند لینک ” ثبت نام در میهن بلاگ ” که در قسمت ۱-۱ قرار داشت عمل می کند با این تفاوت که شما می توانید آدرس دلخواه خود را در کادر مشخص شده وارد کرده و ببینید که این آدرس قبلا ثبت شده است یا نه !

  قسمت های عمده ی صفحه ی اصلی میهن بلاگ به پایان رسید و چیز دیگری در این صفحه به جز یک نوار کاربردی در بالا و مطالبی در رابطه با فواید وبلاگ و همچنین تبلیغات در پایین صفحه وجود ندارد که اینها هم نیازی به توضیح ندارند !

  حال به بخش دوم این مقاله میرسیم ! یعنی بخش ثبت نام در میهن بلاگ که اولین قدم برای ایجاد وبلاگ در این سیستم است . برای رفتن به صفحه ی ثبت نام بر روی لینک ” ثبت نام در میهن بلاگ ” که در قسمت ۱-۱ وجود دارد کلیک کنید و یا در قسمت ثبت نام که در قسمت ۴-۱ مشاهده کردید نام دلخواهتان را نوشته و بر روی دکمه ی ثبت نام کلیک کنید . پس از انجام یکی از این دو کار به صفحه ی ثبت نام در میهن بلاگ وارد خواهید شد !

  قسمت ثبت نام دارای ۴ بخش کلی است که به مرور هر یک می پردازم .

  ۱-۲ بخش آدرس وبلاگ

  در این بخش یک کادر همانند بخش ۴-۱ که در صفحه ی اصلی وجود دارد که باید نام دلخواهتان را در آن بنویسید . اگر در صفحه ی اصلی این کار را انجام داده باشید و آن نام وجود نداشته باشد در این قسمت به طور خودکار نوشته می شود . توجه داشته باشید که این نام مشخص کننده ی آدرس وبلاگ شماست و اگر چنانچه شما نامی مثلا Your Blog را در آن بنویسید و ثبت نام خود را به پایان برسانید آدرس شما به صورت : yourblog.mihanblog.com خواهد شد !

  ۲-۲ بخش عمومی

  این بخش به تنظیمات عمومی وبلاگ شما می پردازد و دارای ۳ کادر : عنوان بلاگ , نام و نام خانوادگی می باشد . در کادر اول نام وبلاگ خود را بنویسید . این نام در بالای وبلاگ و همچنین در هنگام به روز رسانی وبلاگ در صفحه ی اصلی ظاهر خواهد شد !

  کادر نام و نام خانوادگی از شما نام و نام خانوادگی نویسنده ی وبلاگ را می خواهد که باید نام خود را در آن وارد کنید .

  ۳-۲ بخش مدیریت

  این بخش هم شامل ۳ کادر مهم است ! در کادر اول باید نام کاربری را برای خود (مدیر وبلاگ ) بنویسید . این نام را باید برای ورود به مدیریت وبلاگ در قسمت اول صفحه ی اصلی بنویسید . در کادر دوم رمز عبور و در کادر سوم تکرار رمز عبور برای تایید رمز عبور را بنویسید . دقت کنید که کلمه ی نوشته شده در این ۲ کادر باید کاملا یکسان باشد !

  ۴-۲ بخش تایید

  در این بخش شما باید قوانین میهن بلاگ را که برای کاربران خود قرار داده است را تایید و سپس روی دکمه ی ثبت نام کلیک کنید .

  ۵-۲ پایان و تبریک

  پس از طی مراحل بالا و در صورت تکراری نبودن آدرس بلاگ وبلاگ شما ایجاد شده و یک پیغام مبنی بر تبریک ساخت وبلاگ نمایش داده می شود .

  برای ورود به وبلاگ به قسمت ۱-۱ رفته و آدرس وبلاگ , نام کاربری و رمز عبور خود را بنویسید و روی دکمه ی ورود کلیک کنید و به مدیریت وبلاگ خود وارد شوید و یا در همین صفحه ی تبریک می توانید بر روی لینک ” برای ورود به سایت باید اینجا کلیک شود ” کلیک کنید و به مدیریت وبلاگتان بروید !

  در اینجا کار ثبت نام و ایجاد وبلاگ شما به پایان رسید .

  ۱-۳ کلمه رمز را فراموش کرده ام

   در آخر هم به بخش کلمه رمز را فراموش کرده ام می پردازم . با کلیک بر روی این لینک شما به صفحه ای مخصوص این کار وارد می شوید .

  برای بازیابی کلمه عبور خود ابتدا آدرس وبلاگ و سپس نام کاربری خود را بنویسید و بر روی دکمه ی ” ارسال لینک تغییر رمز عبور به ایمیل فوق ” کلیک کنید .

  آموزش ساخت وبلاگ در بلاگفا

   وارد سایت بلاگفا شوید. پایین وبلاگ دکمه بزرگی به منظور ایجاد وبلاگ در بلاگفا موجود است روی آن دکمه کلیک کنید.

     نام کاربری: همان آدرس وبلاگ شما می باشد و همچنین برای ورود به وبلاگ باید از این عبارت استفاده کنید. به عنوان مثال اگر در این فیلد کلمه designed-template را وارد کنید آدرس وبلاگ شما Http://designed-template.blogfa.com می باشد.

   کلمه عبور: در این فیلد کلمه عبوری وارد کنید. در وارد کردن کلمه عبور خود دقت کنید زیرا برای وارد شدن به مدیریت بلاگ خود به آن نیاز دارید. از عبارات معمولی برای کلمه عبور خود بپرهیزید. من در اینجا برای انتخاب کلمه عبور خود پیشنهادی دارم. من گفتم از عبارات معمولی استفاده نکنید اما اگر بخواهید از چیدن کلمات و اعدادی که هیچ ربطی به یکدیگر ندارند استفاده کنید امکان دارد کلمه عبور خود را فراموش کنید. شما می توانید برای در نظر گرفتن کلمه عبورتان از جمله ای استفاده کنید. برای مثال من جمله “کامپیوتر من کثیف شده چیکار کنم یا computer man kasif shodeh chikar konam ” را انتخاب می کنم و حرف اول هر کلمه ای را بر می دارم. بدین صورت کلمه عبور من اینگونه شکل خواهد گرفت——–> cmkshchk شما هم نیز می توانید کلمه عبوری به این صورت برای خود انتخاب کنید.

  تکرار کلمه عبور: در این فیلد کلمه عبور خود را تکرار کنید.

  عنوان وبلاگ: در این فیلد نام وبلاگ خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که نام وبلاگ منظور آدرس وبلاگ نیست بلکه جمله یا کلمه ایست که با موضوع و نوشته وبلاگ شما همخوانی داشته باشد.

  نام نویسنده:  نام واقعی خود را در این فیلد وارد کنید.

  شرح وبلاگ: در این فیلد جمله ای کوتاه را وارد کنید که به خصوصیات و موضوعات وبلاگ شما اشاره دارد.

  ایمیل خصوصی: در این فیلد ایمیلی را برای ارتباط شما و مدیر و یا سایرین مسولان بلاگفا وارد کنید.

  در این لینک فوائد این فیلد ذکر شده است —> چرا وبلاگها هک می شوند؟

  ایمیل نویسنده: ایمیلی را که در این قسمت وارد می کنید راه ارتباطی برای خواننده وبلاگتان با شما می باشد. این آدرس ایمیل در دسترس همه افراد می باشد.

  منطقه زمانی: منطقه زمانی خود را انتخاب کنید.

  و باقی فیلدها را بنا به در خواست بلاگفا پر کنید… .

  در آخر بر روی فیلد زیر کلیک نمایید.

  پس از گذشتن از این مرحله در صورتی که نام کاربری شما قبلن ثبت نشده باشد وبلاگ شما ایجاد می شود.

  هنگامی که وارد سایت بلاگفا می شوید سمت راست این صفحه قسمتی برای ورود به مدیریت بلاگتان در نظر گرفته شده است که با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبورتان که قبلا با کامل کردن فرم ثبت نام در سرور بلاگفا ایجاد شده است می توانید وارد مدیریت بلاگتان شوید.

  پس از ورود به مدیریت بلاگ شما می توانید به راحتی مطالب دلخواه خود را در دنیای وسیع اینترنت انتشار دهید. البته در عین حالی که می توانید مطالب خود را انتشار دهید بلاگفا دنیایی از امکانات را برای شروع وبلاگ نویسی حرفه ای در اختیارتان گذاشته است. به ترتیب این امکانات را برای شما شرح خواهم داد…!

     عنوان مطلب: سعی کنید همیشه عنوانی را در رابطه با موضوع پست در این قسمت وارد کنید.

  ابزارهای تراز کردن متن: ابزاری برای مرتب کردن نوشته ها که به طور خودکار عمل می کند و باعث می شود چیدمان و قرار گرفتن نوشته هابه گونه ای مرتب و یک نواخت صورت گیرد مانند چپ چین٬ وسط چین٬ راست چین٬ تراز شده که البته ما فارسی زبانها معمولا از گزینه راست چین آن استفاده می کنیم.

  سبکهای متنی: سبکهای متنی ابزاری هستند برای جلب توجه بازدید کننده به متون مورد نظر که اگر از آنها به درستی استفاده کنیم خیلی مفید می باشند. البته استفاده نابجا از این ابزار ظاهر آراسته و تمیز وبلاگ شما را از بین خواهد برد. سبکهای متنی سیستم بلاگفا شامل گزینه های پررنگ٬ کج٬ زیر خط و خط خورده می باشد. لازم به ذکر است گزینه زیرخط بیشتر برازنده متون انگلیسی می باشد Underline.

  زیر نویس و بالا نویس: گزینه های زیرنویس و بالانویس باعث می شوند هنگام تایپ کردن در گزینه زیر نویس نشانگر تایپ بالای متن نوشته شده و در گزینه بالانویس پایین متن نوشته شده قرار گیرد.

  جهت های نوشتاری: گزینه چپ به راست باعث می شود نشانگر تایپ ما به سمت چپ رفته و متونی را که ما در حین تایپ کردن آن هستیم به سمت راست حرکت کند. در گزینه راست به چپ عکس این عمل رخ می دهد. این گزینه برای تایپیست های حرفه ای کاربرد دارد آن هم به این دلیل که نشانگر تایپ خود را گم نکنند.

  اندازه و انتخاب قلم: همانطور که از نامش پیداست برای انتخاب و اندازه قلم به کار می رود. لیست قلم های بلاگفا شامل:Arial٬Courier New٬Georgia٬Tahoma٬Times New Roman٬Verdana٬Impact٬Wing Dings می باشد. که البته ما ایرانی ها معمولا از فونت تاهوما با سایز ۲ استفاده می کنیم. لازم به ذکر است فونت WingDings برای علائم به کار می رود و می توان با ترکیبی از کلید Shift و هر کلید دیگری یک علائم خاص ایجاد کرد٬

  مانند: !-?@#$%

   درج شکلکهای حالات صورت :

   شما می توانید در کنار نوشتن٬ نسبت به متن های خود از شکلکهای گوناگون بلاگفا استفاده کنید. البته استفاده بی رویه از این شکلکها بازدید کننده را خسته می کند.

  ویرایش یا درج لینک: اگر در حین نوشتن قصد لینک به سایت یا ایمیلی(( به طور همزمان ))و یا… را داشته باشیم از این گزینه استفاده می کنیم. برای مثال اگر ما قصد داشته باشیم به یک آدرس ایمیل لینک بدهیم بهتر است از این گزینه استفاده کنیم. بدین صورت٬ وقتی که پنجره(( ویرایش یا درج لینک )) باز شد از زیر منوی Type گزینه Mailto را انتخاب کنیم و سپس در قسمت Url آدرس ایمیل مورد نظر را تایپ نماییم. پس از زدن دکمه Ok آدرس به صورت اتوماتیک درج خواهد شد.

  افزودن لینک: این لینک هم تقریـــــــبا در مواردی کار همان گزینه “ویرایش یا درج لینک” لینک را انجام می دهد ولی با این تفاوت که برای کلمه خود می توانید عبارتی غیر از آدرس اینترنتی که قصد داشتید به آن لینک بدهید را وارد کنید. منظورم این است که اگر بخواهید به آدرس designed-template.blogfa.com لینک بدهید می توانید این لینک را به کلمه.::طراح قالب::. نسبت دهید و با کلیک روی عبارت .::طراح قالب::. وارد آدرس designed-template.blogfa.com شوید.اما در گزینه “ویرایش یا درج لینک” این امر امکان پذیر نبود. مزیت دیگر این گزینه بخش پنجره مقصد است که می توانید نحوه باز شدن لینک خود را به ۲ صورت یعنی (( در پنجره جدید باز شود یا در پنجره خود وبلاگ باز شود )) تعیین کنید.

    افزودن تصویر:

   خوب٬ بالاخره میرسیم به این گزینه یعنی قرار دادن تصویر در وبلاگ که به یکی از احتیاجات اصلی وبلاگ نویسان تبدیل شده است. کلا کار چندان سختی نیست ولی خوب اگر هم از آن بی اطلاع باشی سخت می توان راه حل آن را به دست آورد. طریقه قرار دادن عکس در وبلاگ به ۲ صورت انجام می شود.

  ۱- طریقه قرار دادن عکس ذخیره شده در اینترنت٬ توسط افراد دیگر.

  ۲- طریقه قرار دادن عکسی که بر روی هارد شخصی شما قرار دارد.

  توضیح روش اول: اگر عکس دلخواه شما روی یک صفحه وب باشد کافی است روی آن عکس راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. اکنون تمام عبارتی را که مقابل( Address Url ) نوشته شده است را به دقت انتخاب کنید “دقت داشته باشید که کل عبارت انتخاب شده باشد”. روی عبارت انتخاب شده کلیک راست کرده و گزینه Copy بر گزینید. حالا به واژه پرداز بلاگفا برگشته و در محل مناسبی که می خواهید عکس درج شود کلیک کنید. سپس روی افزودن تصویر کلیک کنید. پنجره باز می شود. آدرس کپی شده را در فیلد “آدرس تصویز” Paste کنید. با این کار عکس مورد نظر به یادداشتتان افزوده می شود. برای فایلهایی با فرمت Gif نیز می توانید همین کارها را انجام دهید.

  توضیح روش دوم :

  خط افقی: معمولا هنگامی که قصد داشته باشیم مطلبی را از مطلبی دیگر جدا کنیم از این خط استفاده می کنیم.

  جدول: این گزینه چندان مورد استفاده وبلاگ نویسان معمولی قرار نمی گیرد. اما گاهی هم برای بعضی از کارها استفاده می شود مثلا اگر یک وبلاگ نویس٬ بازاریابی کتابهای مغازه خود را انجام می دهد و حال قصد دارد لیستی از قیمت کتابهای مغازه خود را در وبلاگ خود قرار دهد خوب قطعا بهتر است که این وبلاگ نویس از جدول برای درج لیست کتابها٬ قیمت کتابها٬ نام ناشر٬ نام نویسنده و… استفاده کند.

  مشاهده کد : این گزینه چندان کار خاصی انجام نمی دهد فقط کدی را که واژه پرداز بلاگفا (( همان محلی که نوشته های خود را در آن می نویسید )) همان محلی که نوشته های خود را در آن می نویسید ایجاد کرده است را به نمایش می گذارد. این کد همان کدی است که ساختار نوشته ها و… را که در صفحه “پست مطلب جدید” ایجاد کرده اید را به زبان HTML نمایش می دهد.

  رنگ قلم: چندان لازم به توضیح نیست. رنگ نوشته های خود را می توانید با این گزینه تغییر دهید فقط سعی کنید حتی الامکان رنگی را انتخاب کنید که به پس زمینه رنگ قالب شما هم خوانی داشته باشد”چشم خواننده را خسته نکند”. بیشتر سعی کنید نوشته های معمولی خود را با یک رنگ ثابت بنویسید به علت اینکه اگر غیر از این باشد شکل ظاهری وبلاگ شما را سبک جلوه می دهد.

  رنگ زمینه نوشته ها: استفاده زیاد از این گزینه را توصیه نمی کنم. زیرا پستها و نوشته هایتان را نامنظم نشان می دهد. این گزینه به نوشته های شما پس زمینه ای با رنگ دلخواه شما ایجاد می کند.

  مانند این: .بلاگفا یک ابزار قدرتند برای ساخت و مدیریت وبلاگ است.

  لیست شماره دار و لیست علامت دار: گاهی شما می خواهید نوشته ها و یا توضیحات خود را به صورت موردی بیان کنید. طریقه انجام کار بدین صورت است که شما یک بار گزینه را فعال می کنید و به نوشته خود ادامه می دهید و با هر بار فشار دادن کلید Enter یک شماره به موارد شما افزوده می شود. این گزینه ها این امکان را به شما می دهند تا به سادگی هر چه تمام تر این امکان را عملی کنید.

  درج ادامه مطلب: با استفاده از این دکمه این امکان را دارید که اگر پست شما خیلی بلند بالا شد ( مثل این پست که البته من استفاده نکردم ) این گزینه نیمی از متن شمارا نوشته و بقیه را در لینکی به نام ادامه مطلب درج خواهد کرد که با کلیک کردن روی ادامه مطلب می توانید تمام پست را یک جا بخوانید.

  گزینه های سمت راست پنل مدیریتی … .

  مدیریت مطالب قبلی :

  در این قسمت شما می توانید مطالب قبلی خود را بر اساس نمایش آخرین پستها یعنی ۱۰ پست آخری که در وبلاگ به ثبت رسانده اید و دیگر مطالبی را که به نسبت زمانی ( ماههای سال ) به ثبت رسانده اید را به صورت ماه به ماه برای شما مشخص کند. این سیستم حتی تاریخ به ثبت رسانیدن هر مطلب را در سمت راست هر پست مشخص می کند.همچنین شما می توانید از این طریق پست خود را حذف و یا ویرایش کنید.

  آخرین نظرات خوانندگان:

  این گزینه هم بسیار گزینه مفیدی است. البته شاید خیلی از ماها دلیل بودن این گزینه را ندانیم ولی من همینجا اشاره کوچکی به آن می کنم. اگر گاهی کسی به پستهای پیشین شما نظری را ارسال کند شاید شما هیچ وقت از وجود آن نظر آگاه نشوید. اما این گزینه تمام آخرین نظرهایی را که برای شما ارسال شده است را چه به پست جدید و چه به پستهای قدیم آگاه می سازد.

  با  انتخاب نظرات انتخابی و کلیک بر روی مستطیل سبز رنگ می توانید نظراتی که تایید نشده اند نیز تایید کنید. به شرطی که در قسمت ارسال مطالب نوع نظرخواهی شما  ” با تایید شما ” صورت بگیرد.

  نظرات تایید نشده :

  این قسمت هم در خط آخر مورد قبلی توضیح داده شد.

  پیوندهای روزانه:

  اگر قصد دارید به یکی از پستهای خود لینک بدهید و خواهان این هستید که مطلب مورد نظر شما را بیشتر ملاقات کنند می توانید از این امکان بلاگفا استفاده کنید. به شکل پایین توجه کنید…

   پیوندهای وبلاگ:

  وبلاگ نویسان معمولا دوست دارند با یکدیگر تبادل لینک داشته باشند. تا وبلاگشان از این طریق بازدید بیشتری داشته باشد. شما کاربر عزیز می توانید بدون اینکه در قالب خود تغییری را ایجاد کنید از این گزینه برای تبادل لینک با دوستان اقدام نمائید.

  موضوعات مطالب:

  اگر در وبلاگ شخصیتان به موضوعات مختلفی می پردازید حتما از این امکان بلاگفا استفاده کنید. زیرا به بازدید کننده در پیدا کردن مطلب مورد نظرش کمک فراوانی می کند و در وقت هم بسیار صرفه جویی می شود. فایده دیگر این گزینه این است که دیگر نیازی نیست برای موضوعات مختلف٬ وبلاگ جدیدی را باز کنید.

  نویسندگان وبلاگ :

  در این بخش می توانید برای یک وبلاگ چند نویسنده را تعیین کنید و همچنین محدوده کاری آنها را مشخص کنید. اگر قصد داشته باشید برای وبلاگ خود چند نویسده را تعیین کنید باید برای هر یک از نویسنده ها شناسه ای را تعیین کنید تا بتوانند با وارد کردن شناسه و کلمه عبور خود وارد وبلاگ گروهی شوند و بر اساس محدودیتهایی که مدیر وبلاگ تعیین می کند کار خود را انجام دهد. شناسه افراد برای وبلاگ گروهی بدین صورت است که مثلا: اگر وبلاگ من که آدرسش designed-template.blogfa.com باشد و من مدیر اصلی آن٬ افراد دیگری که در این وبلاگ مطلب می نویسند می توانند با این ساختار

  name karbary@designed-template وارد مدیریت وبلاگ با محدودیتهایی که من تعیین می کنم شوند.

  ::::برای اطمینان بیشتر٬ کل راهنماییی که خود بلاگفا نوشته است را در اینجا می آورم::::

  چگونه وبلاگ تیمی بنویسیم ؟!

  یکی از امکاناتی که در نسخه جدید بلاگفا فراهم شده است امکان نوشتن مطالب وبلاگ توسط چند نویسنده و به صورت مستقل ( وبلاگ گروهی) است.

  برای استفاده از امکانات وبلاگ تیمی کافیست مدیر و نویسنده اصلی وبلاگ پس از ورود به بخش مدیریت بلاگ گزینه نویسندگان بلاگ را انتخاب کنید و سپس نام کاربری ، کلمه عبور و دیگر مشخصات را وارد کنید. همچنین فهرستی از دیگر نویسندگان تعریف شده در وبلاگ در پایین فرم نمایش داده خواهد شد که امکان ویرایش و یا حدف آنها نیز وجود دارد.

  موردی که در تعریف نویسندگان بایستی در نظر گرفته شود حقوق نحوه دسترسی آنها به دیگر امکانات بلاگ است برای مثال می توانید دسترسی نویسنده وبلاگ را به بخش پیوندهای وبلاگ و یا قالب وبلاگ مسدود کنید و یا اینکه فقط یک کاربر تعریف کنید که بتوانید قالب وبلاگ را ویرایش کند و امکان درج و ویرایش مطالب وبلاگ را نداشته باشد.

  نویسندگان وبلاگ میتوانند پس از ورود به بخش مدیریت کلمه عبور خود را تغییر دهند و یا اینکه مدیر وبلاگ نیز میتوانند کلمه عبور آنها را در بخش “نویسندگان وبلاگ” تغییر دهد. در صورتی که در هنپام ویرایش مشخصات نویسندگان کلمه عبور جدیدی وارد نشود همچنان کلمه عبور قبلی آن کاربر محفوظ و قابل استفاده است.

  نحوه ورود کاربران و نویسندگان به وبلاگهای گروهی

  نویسنده اصلی و موسس وبلاگ میتوانند همانند قبل فقط نام کاربری ( که همان بخش اول آدرس وبلاگ است را وارد کند) مثلا برای وبلاگ demo.blogfa.com نام کاربری همان demo خواهد بود.اما دیگر نویسندگان از دو طریق می توانند وارد وبلاگ شوند.

   

  در روش اول در صفحه نخست و یا در صفحه ورود به بخش مدیریت وبلاگ گزینه “ورود به بلاگهای تیمی” را انتخاب کنند در چنین حالتی نویسنده بایستی وبلاگ، نام کاربری خود و کلمه عبور را وارد کند برای نمونه برای بلاگ demo.blogfa.com در ورودی وبلاگ عبارت demo و در برابر نام کاربری، نامی را که مدیر وبلاگ برای وی تعریف کرده است مانند ali و سپس کلمه عبور اختصاصی خود را وارد کند.

  اما شیوه دیگر که برای راحتی کاربران بلاگفا در نظر گرفته شده است درج نام وبلاگ و نام کاربری در همان صفحه نخست و یا فرم عادی ورود به بخش مدیریت وبلاگ است برای نمونه و با توجه به مثالی که در بالا زده شد نویسنده وبلاگ می تواند در نام کاربری عبارت ali@demo را بنویسند که در واقع بخش اول نام کاربری نویسنده سپس حرف @ و در آخر نام وبلاگ است.

  تنظیمات وبلاگ :

  در این بخش می توانید تنظیمات وبلاگ از قبیل” تغییر عنوان وبلاگ٬ نام نویسنده٬ شرح کوتاهی در رابطه با وبلاگ شما٬ ایمیل نویسنده٬ ایمیل خصوصی٬ ممنطقه زمانی٬ درباره وبلاگ یا خودتان می توانید توضیحاتی را ذکر کنید٬ تصویر نویسنده وبلاگ و یا لوگوی وبلاگتان را می توانید در سرور بلاگفا ذخیره کنید ۵۰ کیلوبایت فضایی است که بلاگفا در اختیار شما قرار می دهد ضمنا عکس شما می بایست با یکی از دو فرمت jpeg و یا Gif باشد٬ اسکریپتها و کدهای اختصاصی کاربر برای درج در وبلاگ ( مانند: کدهای سیستمهای آمار بازدید کنندگان وبلاگ و یا پخش آهنگ ) مانند: کدهای سیستمهای آمار بازدید کنندگان وبلاگ و یا پخش آهنگ ٬ نحوه نمایش تاریخ پستها ٬ نحوه نمایش زمان پستها٬ نحوه نمایش تاریخ آرشیو٬ نحوه آرشیو مطالب وبلاگ ( به صورت ماهانه یا به صورت هفتگی و… ) به صورت ماهانه یا به صورت هفتگی و…٬ تعداد پستها در صفحه نخست٬ تعداد پستها در صفحات داخلی٬ تعداد پیوندهای روزانه در هفته”

  مانند: کدهای سیستمهای آمار بازدید کنندگان وبلاگ و یا پخش آهنگ به صورت ماهانه یا به صورت هفتگی و…

  انتخاب قالب وبلاگ :

  بلاگفا قالبهای بسیار متنوعی دارد همراه با رنگهای بسیار ملایم و استاندارد. بلاگفا دارای ۱۷ قالب استاندارد می باشد که شما می توانید یک قالب را به سلیقه خود و متناسب با موضوع وبلاگتان انتخاب کنید. حتی الامکان سعی کنید از قالبهایی که خیلی مورد استفاده قرار می گیرند استفاده نکنید زیرا وبلاگ شما برای بازدید کننده ظاهری خسته کننده خواهد داشت.

  ویرایش قالب :

  در این بخش می توانید تغییرات دلخواه خود را در قالب وبلاگتان ایجاد کنید. اگر آشنایی چندانی به ساختار دستورات HTML ندارید خیلی کدهای قالب را دستکاری نکنید.

  ویرایش قالب آرشیو :

  هنگامی که روی آرشیو وبلاگ کلیک می کنیم صفحه جدیدی باز می شود که قالب آن با قالب صفحه اصلی وبلاگ فرق دارد (البته اگر قالبتان اختصاصی باشد)دقت داشته باشید که اگر قالب وبلاگتان را تغییر دادین٬ قالب آرشیو را هم مانند همان قالب اصلی وبلاگ خودتان تغییر دهید. ( مانند تصویر قبل است… .)

  درج در فهرست وبلاگها :

  شما میتوانید با ثبت وبلاگ خود جزو فهرست بزرگ وبلاگهای بلاگفا شوید . اهمیت این موضوع زمانی است که شما هنگام آپدیت وبلاگ جزو فهرست آپدیت شده ها قرار میگیرید… .

  تغییر کلمه عبور و… :

  سعی کنید هر چند وقت یک بار کلمه عبورتان را به شیوه ای که توضیح دادم تغییر دهید. اگر در کافی نت نام کاربری و کلمه عبورتان را برای ورود به مدیریت وبلاگ وارد کردید٬ پس از اتمام کار حتما این کارها را انجام دهید:

  در پنجره Internet Explorer در نوار منو روی گزینه Tools کلیک کنید و سپس گزینه Internet Option را انتخاب نمائید. سپس روی گزینه Clear History کلیک کنید و سپس کلید Ok را فشار دهید. سپس کلید Delete File را فشار دهید و باز هم کلید Ok را فشار دهید و بعد از این کارها در آخر کلید Delete Cookies را فشار دهید٬ و در آخر با زدن کلید Ok پنجره Internet Option را ببندید.

  خروج از بخش مدیریت :

  همیشه هنگام خروج از مدیریت وبلاگ از این گزینه استفاده کنید. هیچگاه پنجره را با علات ضربدر نبندید.

  درپایان این مطلب این مقاله را در قالب pdf وwordبرای استفاده شما عزیزان قرارد دادم امیدوام که خوشتون بیاد.

  لینک دانلود : Construction Education Blog -word

  لینک دانلود:Construction Education Blog -pdf

  توسط مدیر در اینترنت | کامپیوتر7 نظر »

7 نظر

 1. خرداد ۱۳, ۱۳۹۳ در ۳:۰۸ ق.ظ

  ببخشید می شه یک نگاه بکنین چرا
  > من نمی تونم توی باشگاه نویسندگان
  > ثبت نام کنم!!؟؟؟
  > فعال بودن وبلاگ: فعال که هستم خدییش
  > هر روز یا یکی در میون توشم.
  > دست نویس بودن وبلاگ: من مخالف کپی پیستم
  > و هر کی این کارو بکنه بهش تذکر می
  > دم.
  > وبلاگی با محتوای مفید و نو : موضوع خاصی
  > وبلاگم نداره همه چی می ذارم.
  > اما هر چی که خودم درستش می کنم.
  > میزان بازدید لازم از وبلاگ: روزی حدود
  > صد تا بازدید دارم.
  > تبلیغات داشتم بیش ترشو پاک کردم.
  > لطفا سریع جوابشو بدین.
  > وبلاگ : hossein100.mihanblog.com
  جوابشو به ایمیل یا وبلاگم بفرستید.

 2. تیر ۱۵, ۱۳۹۳ در ۹:۲۱ ق.ظ

  خیلی عالی بود ممنونم

 3. تیر ۲۲, ۱۳۹۳ در ۱:۱۴ ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  چگونه میشود در میهن بلاگ با یک ایمیل دو وبلاگ ساخت
  ممنون میشم سوالم را جواب بدهید

  • خرداد ۱۶, ۱۳۹۴ در ۶:۲۴ ق.ظ

   nemishe azizam

 4. مرداد ۴, ۱۳۹۳ در ۱۰:۴۰ ق.ظ

  سلام خسته نباشی من می خواستم قالب وبلاگ خود را نیز تغییر دهم اما همه چیز خراب شد الان چیکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟

 5. شهریور ۲۴, ۱۳۹۳ در ۳:۰۳ ب.ظ

  سلام من در نیلو بلاگ میخوام عکس بزارم بلد نیستم چیکار کنم؟؟؟؟؟

 6. تیر ۲۹, ۱۳۹۴ در ۸:۲۲ ق.ظ

  باسلام و احترام
  چند هفته است که تلاش من برای ساخت وبلاگ در پرشین بلاگ بی نتیجه مانده است. در مرحله ی دوم ورود مشخصات متوقف می شوم و برای ورود به مرحله ی بعدی که نام گذاری وبلاگ و ساخت آن است با error مواجه می شوم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید که باید چه کار کنم؟!
  باسپاس فراوان

نظرات

*